Informatyka w rozrywce

Czy platformy streamingowe zastąpią telewizję?

Jeszcze całkiem niedawno nie sposób było wyobrazić sobie życie bez telewizora. Dziś, telewizja powoli zaczyna chować się w cień i ustępuje miejsca takim serwisom jak YouTube, Twitch.tv czy Netflix. Dlaczego ludzie wolą korzystać z internetowych platform? Co sprawia, że są one atrakcyjniejsze niż tradycyjna telewizja?

Oglądaj co chcesz, kiedy chcesz

O ile Twitch.tv raczej skupia się na relacjonowaniu wirtualnych rozgrywek i ciężko tutaj mówić o bezpośredniej konkurencji dla telewizji, tak platformy z serialami oraz filmami są realnym zagrożeniem.

Weźmy na przykład taką platformę Netflix. Nikt nie narzuca nam ramówki oraz nie ustala pór, w których są transmitowane poszczególne odcinki serialu czy też filmy. W dowolnym momencie możemy włączyć epizod ulubionej serii i cieszyć się rozrywką. Dodatkowo Netflix daje często możliwość wyboru i sami decydujemy czy będziemy oglądać z lektorem, czy z napisami. Napisy oczywiście dostępne są w wielu językach. Jest to spore udogodnienie, zwłaszcza dla osób, które nie lubią obecności lektora zagłuszającego oryginalne kwestie dialogowe. Niestety w telewizji można zaobserwować tendencję do publikowania filmów właśnie z lektorem, nie z napisami.

Pozostając jeszcze przy temacie Netflix’a. Ta platforma działa w specyficzny sposób, gdyż udostępnia ona cały sezon danego serialu jednego dnia. Jest to cudowne rozwiązanie. Sporo osób lubi oglądać cały sezon za jednym zamachem, dla lepszego zrozumienia serii. A niestety w przypadku telewizyjnych emisji, zwykle bywa tak, że odcinki pojawiają się co tydzień, co znacznie utrudnia podążanie za fabułą i losami bohaterów.

YouTube alternatywą dla telewizji?

Na popularnym serwisie YouTube poza teledyskami do piosenek można znaleźć też rozmaite kanały poświęcone przeróżnym dziedzinom. Coraz częściej można zaobserwować pojawianie się swego rodzaju programów talk-show prowadzonych właśnie na kanałach YouTube. Co ciekawe gwiazdy chętnie biorą udział w tego typu inicjatywach i przyjmują zaproszenia do programu.

Obserwując tempo, w jakim rozwijają się tego typu kanały można zaryzykować stwierdzenie, że są one realnym zagrożeniem dla telewizji. Tak samo, jak w przypadku platformy Netflix, widzowie sami decydują, kiedy obejrzą daną produkcję, nie są oni ograniczeni przez sztywną ramówkę.

A co z Twitch.tv?

Tak jak wcześniej zostało wspomniane, na razie nie ma podstaw twierdzić, żeby platforma Twitch w bezpośredni sposób mogła zagrażać oglądalności programów telewizyjnych. Twitch skupia głównie graczy, którzy oglądają swoich ulubionych twórców transmitujących na żywo swoje poczynania w grach. Można jednak sądzić, że młodzi ludzie wolą swój czas spędzić korzystając właśnie z usług tej platformy streamingowej, zamiast siedzieć przed telewizorem, więc w pośredni sposób może to oddziaływać na oglądalność stacji telewizyjnych.

ashe