Informatyka w edukacji

Czy warto studiować informatykę?

W ostatnim czasie, za sprawą znacznego rozwoju branży informatycznej, zwiększyło się zapotrzebowanie na informatyków, programistów, grafików oraz wiele innych zawodów związanych bezpośrednio lub pośrednio z branżą. Zarobki osiągane przez wykwalifikowanych informatyków są naprawdę imponujące i wiele osób decyduje się na rozwój w tym kierunku.

Czy studia informatyczne są koniecznością?

Wiele osób myśli, że bez uzyskania wyższego wykształcenia nie ma możliwości podjęcia pracy jako programista czy grafik komputerowy, nie jest to jednak do końca prawdą. W tych branżach nie kładzie się, aż takiego nacisku na uzyskany tytuł inżyniera czy też magistra. Bardziej liczą się umiejętności. Oczywiście, w niczym nie przeszkodzi posiadanie takiego tytułu, może to nawet pomóc. Warto jednak pamiętać, że pójście na studia wiąże się z poświęceniem ogromnej ilości czasu, który można by było wykorzystać na praktykowanie programowania. Wiele słyszy się o domorosłych programistach, którzy nabyli wszelkie potrzebne umiejętności, korzystając z internetowych kursów. Korzystając z poradników, rozmaitych stron poświęconych programowaniu oraz książek, młodzi amatorzy programowania od podstaw piszą swoje programy, szlifując przy tym umiejętności. Często dla pracodawcy ważniejsze są rzeczywiste dokonania niż papierek z uczelni wyższej. Portfolio, w którym pochwalimy się stworzonym przez nas programem czy też stroną internetową może być przepustką do wielkich firm. Najważniejsze to ćwiczyć i nie poddawać się.

Czy informatyk to przyszłościowy zawód?

Nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało zmaleć zapotrzebowanie na wykwalifikowanych informatyków. Stale rozwijająca się branża informatyczna sprawia, że programiści czy graficy komputerowi są stale poszukiwani przez międzynarodowe firmy działające w branży. Jeśli czujemy smykałkę do tworzenia rozmaitych aplikacji czy nawet gier i wielogodzinne pisanie linijek kodu nie jest nam straszne, to jak najbardziej warto zacząć rozwijać się w tym kierunku.

Ile kosztują studia?

W przypadku publicznych uczelni, studia dzienne są opłacane przez państwo. Jeśli chodzi natomiast o uczelnie prywatne, tutaj warto dokładnie sprawdzić warunki umowy oraz ceny na stronie wybranej placówki. Nie można jednak zapomnieć o tym, że wynajem mieszkania w dużym mieście oraz zapewnienie sobie wyżywienia kosztuje całkiem sporo, trzeba się nastawić na wydatki przekraczające 1000 zł. Dobrym rozwiązaniem może się okazać akademik, często bywa jednak tak, że w akademikach wcale nie jest tak tanio i w podobnej cenie można znaleźć pokój w mieszkaniu na mieście. Z reguły własny pokój jest o wiele bardziej komfortowym rozwiązaniem niż stancja w akademiku.

ashe