Informatyka w edukacji

Technikum informatyczne czy liceum ogólnokształcące?

Wielu nastolatków pasjonujących się szeroko pojętą informatyką, po ukończeniu szkoły gimnazjalnej (choć właściwie po obecnych reformach mówi się już wyłącznie o szkole podstawowej) staje przed trudną decyzją. Zastanawiają się oni czy wybrać liceum ogólnokształcące czy może jednak technikum o określonym profilu, w tym przypadku informatycznym.

Dodatkowy rok

Choć tytuł technika informatyka może się wydawać kuszący to nie daje on naprawdę tak wiele, jak wydaje się młodym uczniom. Jeśli mamy w planach dalszą edukację w postaci studiów to zdecydowanie nie warto poświęcać dodatkowego roku na spędzenie go w szkole średniej. Większość zagadnień poruszanych w takiej szkole i tak przewinie się jeszcze raz na studiach, a nawet jeśli nie to bez problemu można je nadrobić w domu. Rok w kieszeni to bardzo dużo, tak więc myśląc o studiach, zdecydowanie lepszym i rozsądniejszym rozwiązaniem będzie wybór liceum ogólnokształcącego.

Wiele osób może argumentować wybór technikum faktem posiadania dodatkowego roku na przygotowanie się do matury, jednak czy rzeczywiście potrzebna jest aż taka ilość czasu? W najgorszym wypadku, jeśli nie uda nam się napisać matury na satysfakcjonującą ilość punktów, można ją poprawić w przyszłym roku, tak więc nadal w tej kwestii rozsądniejsze wydaje się liceum, gdyż jest bardzo duża szansa na zaoszczędzenie dodatkowego roku.

ashe