Bez wątpienia postęp w dziedzinie informatyki przyczynił się znacznie do usprawnienia systemu nauczania w wielu krajach. Dostęp do nowoczesnych komputerów oraz internetu daje wiele możliwości i pozwala na efektywniejszą naukę, oraz wprowadzanie usprawnień w szkolnictwie.
E-learning
W ostatnim czasie coraz bardziej na popularności zyskuje e-learning, czyli nic innego jak nauka przez internet. Powstają rozmaite kursy z wielu dziedzin, dzięki którym uczniowie szkół państwowych czy też prywatnych mogą uczyć się również zdalnie, w domu.
Co prawda rozwiązanie takie częściej spotykane jest w wyżej wspomnianych prywatnych uczelniach, ale zdarza się, że również publiczne instytucje korzystają z takiej alternatywy. Miejmy nadzieję, że będą korzystać z nich coraz więcej, gdyż taki sposób nauki jest bardzo korzystny, zwłaszcza dla osób pracujących lub takich, które mają ograniczone możliwości dojazdu do większych miast.
Bardzo popularne są też kursy językowe online. Dzięki takim lekcjom internetowym, użytkownicy mogą w domowym zaciszu nauczyć się biegle posługiwać językiem angielskim, niemieckim, hiszpańskim czy też włoskim, a to zaledwie kilka przykładów, gdyż paleta dostępnych do wyboru języków jest przeogromna. Ceny takich kursów są różne, wszystko zależy od formy oraz ilości materiałów, jednak bez problemu można znaleźć takie, które wyjdą o wiele taniej niż zajęcia w szkole językowej.
Dziennik elektroniczny
W ciągu ostatnich lat e-dziennik, czyli dziennik elektroniczny stał się normą w polskich szkołach. Bardzo szybko elektroniczny odpowiednik zastąpił swój papierowy pierwowzór i pozwolił znacząco usprawnić pracę. Taki nowoczesny dziennik ma wiele zalet, które czynią go o wiele bardziej funkcjonalnym w stosunku do papierowej wersji. Jednym z wielu plusów jest fakt, że wiele osób może w tym samym czasie korzystać z dziennika, gdyż nie ma limitu osób, które mogą przebywać na danej stronie internetowej. Kolejną z niewątpliwych zalet jest to, że rodzice mogą bezpośrednio z domu monitorować postępy swojego dziecka w szkole. Mogą sprawdzić oceny, które uzyskała ich pociecha oraz pochwały i uwagi, wystawione przez nauczycieli oraz frekwencję.
Wielkie zasoby internetu
Dostęp do internetu obecnie ma już prawie każdy, podobnie ma się sprawa z komputerami. Niemal w każdym gospodarstwie domowym jest przynajmniej jeden komputer. Taka sytuacja sprawia, że nauka jest obecnie prostsza niż kiedykolwiek wcześniej. Dostęp do wielu encyklopedii oraz baz danych i rozmaitych statystyk daje nieograniczone możliwości. W internecie znajdziemy też całą masę płatnych, jak i darmowych kursów poświęconych rozmaitym dziedzinom nauki. Postęp technologiczny sprawił, że braki w nauce można nadrabiać bez korzystania z płatnych korepetycji. Wystarczy znaleźć interesującą nas dziedzinę i włączyć instruktaż w formie wideo czy też pisemnej. Jednym z bardziej rozpoznawalnych kursów internetowych jest eTrapez, co prawda kurs ten jest płatny, ale zdecydowanie jest on warty każdej wydanej złotówki. Krystian Karczyński, autor eTrapeza pomógł niezliczonej ilości studentów zdać przedmioty matematyczne na uczelniach. Analiza matematyczna, algebra liniowa czy statystyka, dzięki kursom dostępnym w sieci te przedmioty już nigdy nie będą stanowić problemu.