Korzystanie z serwisu Facebook stało się dla większości ludzi codziennością. Ciężko wyobrazić sobie jak zmieniłoby się życie codzienne, gdyby Facebook nagle zniknął. Ilość funkcji, jakie pełni obecnie Facebook jest ogromna.
Coś więcej niż komunikator i album ze zdjęciami
Początkowo ludzie niechętnie przerzucali się z platformy Gadu-Gadu na Facebooka, nie każdemu podobała się idea portalu. Z czasem jednak, gdy prawie wszyscy znajomi korzystali już z Facebooka i rzadko pojawiali się na zwykłych komunikatorach internetowych, nawet najbardziej oporni użytkownicy byli zmuszeni do przejścia na serwis Marka Zuckerberga, aby utrzymać kontakt z przyjaciółmi.
Możliwość publikowania swoich zdjęć oraz postów na tablicy również była w tamtych czasach dość innowacyjna. Użytkownikom przypadło do gustu relacjonowanie wydarzeń ze swojego życia, opisywanie podróży, publikowanie zdjęć swoich zwierzątek domowych czy dzielenie się informacją o stanie cywilnym.
Jednak w dość krótkim czasie Facebook zaczął pełnić o wiele więcej funkcji. Możliwość zakładania tak zwanych fanpage’y sprawiła, że fani serialu czy jakiegoś aktora mogli zgromadzić się w jednym miejscu i komentować publikowane na danym fanpage’u posty i zdjęcia, to zupełnie nowa forma interakcji, która szybko przypadła do gustu gwiazdom show-biznesu, jak i tradycyjnym firmom, które za pośrednictwem Facebooka komunikują się ze swoimi klientami.
Facebook umożliwia też tworzenie grup tematycznych. Znajdziemy zarówno grupy dotyczące nauki, jak i zrzeszające osoby wykonujące poszczególne zawody czy nawet takie, na których publikowane są oferty pracy. Możliwości są ogromne, nie sposób więc się dziwić, że ludzie pokochali Facebooka.
Koniec anonimowości?
Pierwsze co przychodzi na myśl podczas rozprawiania nad Facebookiem to koniec anonimowości. Rzeczywiście zakładając konto na tym serwisie, w jakiś sposób pokazujemy się światu. Jednak warto pamiętać, że to sam użytkownik decyduje się ile informacji zamieścić na swoim profilu oraz na to, jakie zdjęcia będzie publikował. Posiadanie zdjęcia profilowego czy też uzupełnienie rubryk dotyczących wykształcenia, czy aktualnego miejsca pracy oraz stanu cywilnego nie jest obowiązkowe. Dodatkowo w ustawieniach konta, użytkownicy mają możliwość określić, kto będzie mógł wyświetlać publikowane przez nich posty czy zdjęcia oraz kto będzie mógł sprawdzić udostępnione na profilu informacje.
Jak wyglądałby świat bez Facebooka?
Jeszcze kilka lat temu wszyscy żyli bez Facebooka i nikt nie narzekał, nie można więc przesadzać, że świat by się zawalił bez tego portalu. Aczkolwiek ludzie szybko przyzwyczajają się do wygodnych rozwiązań, więc mogłoby być ciężko, gdyby gigant wśród mediów społecznościowych nagle zniknął z internetu. Gdyby nie było Facebooka, to z pewnością do łask powróciłyby klasyczne komunikatory internetowe, ludzie znowu pisaliby więcej wiadomości e-mail, a ogłoszeń pracy czy używanego sprzętu szukałoby się głównie na portalach przeznaczonych do tego celu, a nie na Facebookowych grupach. Na szczęście to tylko abstrakcyjne rozmyślania, bo nic nie wskazuje na to, żeby Facebook miałby zniknąć z internetu, a nawet jeśli z jakiegoś powodu tak by się stało, to z pewnością szybko znalazłby się następca.